Uutiset
AKK:n ehdollepanotoimikunta kokoontui ensimmäiseen tapaamiseen 10.3.2025
12.3.2025
Sääntökirjan ulkoasu uudistuu - crosskart julkaistu
12.3.2025
Ura-autoilun lajiryhmän kuulumisia 2/25
11.3.2025
Oikaisu YLE:n Rallin SM: Savonlinna -ohjelmassa 9.3. esitettyyn virheelliseen tietoon
10.3.2025
Runkokalenteri 2026 julkaistu
7.3.2025
Pienoisautoilun lajiryhmän kuulumisia 2/25
7.3.2025
Sääntökirjoja vielä tilattavissa
7.3.2025
Rallicross lajipäivä 23.3.2025 Nokialla, ilmoittaudu 19.3. mennessä!
7.3.2025
Savonlinnan Ralli SM -osakilpailu tuo huipputason kilpailua ja nuoria tähtiä estradille - ralli katsottavissa FlyingFinn.TV:ssä
6.3.2025
AKK ja Moottoriliitto yhdessä edistämässä turvallista urheiluharrastamista
4.3.2025
Tatu Lehmuskalliosta AKK:n toimitusjohtaja
13.4.2016
Suomalainen autourheilu sai uuden suunnannäyttäjän keskiviikkona 13.4., kun Tatu Lehmuskallio, 57, otti vastaan autourheilun kansallisen lajiliiton, AKK-Motorsport ry:n ja sen markkinointiyhtiön, AKK Sports Oy:n, toimitusjohtajuudet.
Monipuolisen, kansainvälisen taustan etenkin urheilumedian ja urheiluliiketoiminnan saralla omaava Lehmuskallio on aiemmin toiminut mm. Kolmostelevisio Oy:ssä, MTV Oy:ssä ja MTV Sisällöt Oy:ssä urheilupäällikkönä ja urheiluoikeuksien hankintapäällikkönä (1994-2015).
Autourheilu nivoutuu Lehmuskallion uraan etenkin kansainvälisen urheilumedian kautta: hän on ollut neuvottelemassa useita rallin MM-sarjan sekä Formula 1 –mediasopimuksia, ja tehnyt useita vuosia yhteistyötä myös rallin MM-sarjan promoottoritahojen sekä AKK Sports Oy:n kanssa, osallistuen MM-rallin televisioinnin ja kaupallistamisen kehittämiseen Suomessa ja kansainvälisesti.
Järjestöpuolelta Lehmuskalliolta löytyy vankkaa kokemusta hiihtolajien parista; hän vaikuttaa Suomen Hiihtoliiton johtokunnassa ja Kansainvälisessä Hiihtoliitossa (FIS) sekä TV-työryhmässä että PR- ja mediakomiteoissa. Hän on tehnyt myös useita vuosia konsultointityötä järjestöjen, yhteisöjen ja tapahtumatekijöiden kanssa.
”Halusimme AKK:lle kokeneen, ammattitaitoisen toimitusjohtajan, joka toimii tottuneesti kotimaisilla ja ulkomaisilla autourheilukentillä, ja tuntee sekä järjestö- että liiketoimintapuolen. Lehmuskalliossa yhdistyvät monet edellä mainitut vahvuudet, joista uskomme suomalaisen autourheilun hyötyvän parhaiten nyt ja tulevaisuudessa”, kuvailee valintaa AKK-Motorsportin ja AKK Sportsin hallituksen puheenjohtaja Juhani Pakari.
Autourheilua aktiivisesti myös vapaa-ajallaan seuraava, AKK:n tuore toimitusjohtaja uskoo perinteistä ammentamiseen, toiminnan ammattimaistamiseen sekä rohkeaan kansainväliseen toimintaan.
”Ohjenuoranani on ollut urheilujohtamisen ja -toiminnan ammattimaistaminen niissä yhteyksissä, joissa sitä nykyään vaaditaan. Suomalaiseen urheiluun perinteisesti kuuluvan kansalaisliikkeen ja ammattimaisen toiminnan yhteenliittäminen on valtava haaste koko suomalaiselle urheilulle, jos se haluaa olla menestyksekäs ja merkittävä sekä taloudellisesti vakaa työnantaja”, Lehmuskallio toteaa.
”Suomalainen moottoriurheilu on paitsi vahva kansalaisliike, myös poikkeuksellisen menestyksekäs kansainvälisesti. Moottoriurheilun globaali luonne tekee saavutuksista ja tulevaisuuden haasteista entistäkin merkittävämpiä, ja uskon että pystymme vastaamaan niihin hienosti omilla vahvuuksillamme”, Lehmuskallio arvioi.
Tatu Lehmuskallio
- s. 1959
- koulutus: Kauppatieteen maisteri, Helsingin kauppakorkeakoulu
- pääaineet liike-englanti ja kansainvälinen markkinointi
- Arkkitehtuurin ylioppilas, Oulun yliopisto
- Viimeisimmät työtehtävät:
1988-94 Sanoma Oyj, toimittaja ja päätoimittaja, Skimbaaja-lehti
1994-2015 Kolmostelevisio Oy, MTV Oy ja MTV Sisällöt Oy, urheilupäällikkö, urheiluoikeuksien hankintapäällikkö
Lisätiedot:
AKK-Motorsport ry ja AKK Sports Oy / toimitusjohtaja Tatu Lehmuskallio, 0400 414860