Uutiset
Autourheilevat opiskelijat - yhteishaku urheiluoppilaitoksiin on nyt käynnissä
21.2.2025
Suomen karsinnat ajetaan 5-8.3.2025 Nordic Esports Championship - Pohjoismaiden Mestaruus -kilpailuihin
20.2.2025
Flying Finn Tour 2025 - haku järjestäjäksi auki helmikuun ajan
20.2.2025
Rataleimatutkinto 2025 - ilmoittaudu 20.3. mennessä
19.2.2025
Pienoisautoilun SM-luokkien sarjasäännöt julkaistu LSOR-, LS5-, M2-10- ja M4-10-luokkien osalta
19.2.2025
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 18.2.2025
17.2.2025
Kartingin 2025 tuomariston puheenjohtajien koulutus 9.3.2025 - ilmoittaudu
14.2.2025
Kartingin kilpailunjärjestäjien koulutuspäivä 8.3.2025 - ilmoittaudu
14.2.2025
Endurance Cup 2025 sarjasäännöt julki ja sarjailmoittautuminen avattu
13.2.2025
AKK:n Historic Lajiryhmä tiedottaa 1/25
13.2.2025
Tietoa toimistolta
21.6.2018
1.1 Nuorisopäällikkö valittu
AKK:n uudeksi nuorisopäälliköksi on nimitetty muoniolainen liikunnanohjaaja Rosa Pietikäinen, 27. Nuorisopäällikön vastuualueena on liiton nuorisotoiminta. Tehtäviin kuuluu autourheiluseurojen nuorisotoiminnan tukeminen, kouluyhteistyö ja kouluille suunnatut toimenpiteet sekä liiton nuoriso-ohjelmien, kuten Flying Finn -ohjelman toteutus ja kehittäminen. Myös valmentaja- ja ohjaajakoulutuksen kehittäminen ja organisointi seuratoimijoille yhteistyössä liiton valmennuspäällikön kanssa sekä nuorten kilpailujärjestelmien kehittäminen yhteistyössä lajien ja valmennuksen organisaatioiden kanssa. Nuorisopäällikkö aloittaa työnsä 25.6. Yhteystiedot julkaistaan liiton www-sivujen yhteystiedot -osiossa.
1.2 Key account manager
AKK Sports Oy on vakinaistanut Key Account Manager Raakel Koittolan määräaikaisen työsuhteen. Koittola vastaa AKK:n nuoriso- ja yhteiskuntavastuuohjelmien kokonaisuudesta ja kaupallisista yhteistyökumppanisuhteista.
1.3 Loma-ajat
Henkilöstön loma-ajoista ilmoitetaan liiton www-sivujen yhteystiedot -osiossa.
1.4 Lajihallinnon auditointi
Hallitus on päättänyt toteuttaa liiton lajihallinnon auditoinnin. Auditoinnin tulokset on määrä esitellä liittovaltuuston syyskokoukselle.
1.5 Hallituksen kokouskutsukäytäntö
Hallitus on päättänyt liittovaltuuston puheenjohtajan kutsumiskäytännöstä hallituksen kokouksiin. Hallitus päätti jatkaa käytäntöä, jossa liittovaltuuston puheenjohtaja kutsutaan hallituksen kokouksiin. Valtuuston puheenjohtajalla ei ole äänivaltaa hallituksen kokouksissa. Uuden liittovaltuuston toimikauden alussa, ennen valtuuston järjestäytymistä ja uuden puheenjohtajan valintaa, voi hallitus kutsua valtuuston edellisen toimikauden puheenjohtajan kokouksiinsa kunnes uusi puheenjohtaja on valittu.
1.6 Hallituksen seuraava kokous
Hallituksen seuraava kokous pidetään 5.9.2018. Esitykset hallitukselle tulee toimittaa viimeistään viikkoa ennen kokousta. Lajiasiat tulee toimittaa ao. lajiryhmälle.
1.7. Poikkeus toimiston aukioloajoissa
AKK:n Kellokukantien toimisto on suljettu 23.-27.7.2018 välisen ajan, mutta AKK:n henkilökunta palvelee tuona ajankohtana normaalisti sähköpostitse ja puhelimitse. Toimisto on avoinna jälleen maanantaina 30.7.2018 klo 8:30.