Uutiset
Sääntökirjan ulkoasu uudistuu - drifting julkaistu
14.3.2025
Hae mukaan kartanlukijoille suunnattuun valmennukseen – ota seuraava askel kansainväliselle uralle
13.3.2025
AUTO 25 yhteydessä järjestettävässä TALK helsinki -keskustelufestivaalissa myös autourheilun tähtiä
13.3.2025
AKK:n ehdollepanotoimikunta kokoontui ensimmäiseen tapaamiseen 10.3.2025
12.3.2025
Ura-autoilun lajiryhmän kuulumisia 2/25
11.3.2025
Oikaisu YLE:n Rallin SM: Savonlinna -ohjelmassa 9.3. esitettyyn virheelliseen tietoon
10.3.2025
Rallicross lajipäivä 23.3.2025 Nokialla, ilmoittaudu 19.3. mennessä!
7.3.2025
Runkokalenteri 2026 julkaistu
7.3.2025
Pienoisautoilun lajiryhmän kuulumisia 2/25
7.3.2025
Sääntökirjoja vielä tilattavissa
7.3.2025
Drifting lajiryhmän kokous 1/19
7.6.2019
DRIFTING LAJIRYHMÄ 1/2019
Aika: 23.05.2019 klo 15.00
Paikka: AKK:n toimisto
Paikalla:
Teppo Laukkanen, puheenjohtaja
Jukka Kilpinen
Janne Veikkanen
Pekka Säynevirta, lajipäälllikkö
Etäyhteys:
Juha-Pekka Kotala
KOKOUKSEN AVAUS
Puheenjohtaja avasi kokouksen klo 15.15
KOKOUKSEN LAILLISUUS JA PÄÄTÖSVALTAISUUS
Kokous on laillinen ja päätösvaltainen
ESITYSLISTAN TÄYDENTÄMINEN JA HYVÄKSYMINEN
Esityslista hyväksyttiin, ei täydennyksiä.
Päätoimitsijalisenssivaatimusten muutokset kansallisiin kilpailuihin eli kevennetään kansallisia vaatimuksia niin, että 2 kelpaa kaikkiin päätasoihin ja laajennetaan perustason kelpoisuutta. Esitetään tätä KTR:lle. (Koulutustyöryhmä)
Arvostelutuomarointiin lisättävä KV-tapa eli kirjoitetaan tuomarointisäännöt kokonaan uudelleen, jättäen kuitenkin ns. vanhat kansalliset tavat vaihtoehdoiksi.
Vastuuhenkilö: Jukka Kilpinen
Teknisiin sääntöihin viittaus oikeaksi 8-3 ->8.3
Laaditaan driftingin turvakaarikokonaisuus konsultoiden tekniikan lajiryhmää. Otetaan referenssiksi Formula D:n minimivaatimukset peruskaaristolle ja lisätään valmis suunnitelmapiirros vaihtoehdoksi kansalliselle minimivaatimukselle.
Vastuuhenkilö: Jukka Kilpinen
Tulipellin muokkaamisen ohjeistus kaudella 2020 ja myös muut tekniset säännöt lähemmäksi kansainvälisiä sääntöjä. Nämä kokonaisuudet adoptoidaan KV-linjauksesta.
Driftingtoimitsijalisenssi kokonaisuus
Vastuuhenkilöt:
Laajempi kokonaisuus: Teppo Laukkanen/KTR.
Arvostelutuomarointi: Janne Veikkanen.
Tarkoituksena on luoda lajille täysin oma koulutusmateriaali sekä järjestää varsinkin siirtymävaiheessa mahdollisimman paljon koulutustilaisuuksia. Tämän toivotaan tuottavan autourheilun pariin uusia toimihenkilöitä. Pää- ja perustason kouluttajina toimivat alkuun Drifting lajiryhmän jäsenet sekä tarvittaessa lajipäällikkö. Jatkossakin nopeuden perus- ja päätason lisenssit kelpaavat driftingin toimitsijatehtävissä.
Kuljettajien Grade statukset. Luodaan ”nousupistejärjestelmä”, jossa kuljettajan tulee jatkossa osallistua alemman tason kilpailuihin ja kerätä kokemusta ja saavutuksia. Kuljettajan menestyttyä PRO1 ja PRO2 -tasolla riittävän hyvin, saa hän ”SM PRO”-statuksen. ”SM Pro”- statukselle määritellään myös voimassaoloaika. Poikkeukset käsitellään anomuspohjaisesti, jotka tulee osoittaa lajiryhmälle ja toimittaa lajipäällikölle.
SEURAAVA KOKOUS
AKK:n toimisto 6.8. klo 15 alkaen