Uutiset
Kypärästandardi FIA STANDARD 8859-2024 sallittu AKK:n alaisissa kilpailuissa
17.4.2025
Jokkis teknisen valvojan tiedote harrastajille kesäkaudelle 2025
17.4.2025
Karting Flying Finn Juniori Cup kalenterimuutos - lisämääräys no2 julkistettu
16.4.2025
Jokkis SM Liiga 2025 joukkueiden ilmoittautuminen avattu
15.4.2025
Jokkis kysely harrastajille, kysely avoinna 30.4.2025 asti
15.4.2025
Ehdokkaiden ennakkoilmoittautuminen avattu – jäsenkysely nosti esiin selkeitä odotuksia tulevalle puheenjohtajalle
15.4.2025
Keski-Suomen seuroja Seurakehitystiellä - Nuorille tilaa kokeilla erilaisia rooleja
14.4.2025
KITI-järjestelmässä huoltokatkoksia tiistaina 15.4.2025
14.4.2025
Kartingin lajiryhmän kuulumisia 3/25
11.4.2025
Sääntömuutosesitysten aika vuodelle 2026 on käsillä
10.4.2025
Rallicrossin ja crosskartin näkyvyyteen enemmän voimaa yhdistetyssä paketissa
30.11.2022
Autourheilun kansalliset suosikkilajit rallicross ja crosskart löytyvät molemmat jatkossa yhdeltä verkkosivulta: rallicross.fi. Sivut toimivat molempien SM-sarjojen viestintäkanavana. Samalla lajit tulevat näkymään myös yhdistettynä rallicrossin somekanavissa, joten lajisisältöjä on niin yleisön, kilpailijoiden, tiimien kuin sidosryhmienkin saatavilla entistäkin enemmän.
Verkkosivuilta tulee löytymään muun muassa sarjaan 2023 ilmoittautuneiden kuljettajien profiilit kuvineen molemmista lajeista ja somekanavista tuttuun tapaan niin kisaraportit, lajifiilistä, kulissien takaisia nostoja kuin livetoimintaa.
2023 tuo erinomaisen kattauksen rallicross-viihdettä ja uutuuksia
Rallicrossin SM-sarjan 2023 osakilpailuja neuvoteltaessa jo aiemmin julkaistuille päivämäärille, on sarjan promoottorin tahtotila ollut uudistaa kilpailukalenteria tuomalla tapahtumaviikonloput lähemmäksi suurempia asutuskeskuksia.
Sarjan radat ovat varmasti kilpailijoille ja monille katsojille tuttuja. Mukana kalenterissa on kuitenkin kaksi kilpailua, jotka ovat ainakin osalle kilpailijoista uusia kokemuksia.
Paluu legendaariselle Hämeenlinnan Ahvenistolle mahdollistui rataa hallinnoivan yhtiön ja Hämeenlinnan kaupungin myötävaikutuksella. Rallicrossiin käytettävän radan osan kunnostamistyöt aloitettiin maansiirtotöillä marraskuun lopussa, ja työt jatkuvat keväällä lumien sulettua.
Ahveniston rx-radan kunnostamisyöt käynnissä. Kuva: Tero Niemistö.
Nokian rata on puolestaan tarkastettu tänä vuonna ja sinne on tehty muutamia perusparannuksia sekä muutoksia. Rata-alue itsessään tarjoaa hyvät edellytykset osakilpailun järjestämiseksi kokenein voimin.
Iso kiitos kuuluukin Ahvenistolle, Kouvolan Seudun Autourheilijoille ja Lakeuden, Noormarkun ja Joensuun Urheiluautoilijoille, jotka halusivat ottaa haasteen vastaan entistä paremman ja yhtenäisemmän sarjan järjestämiselle.
Promoottori on myös solminut alustavasti sopimuksen kilpailuissa käytettävistä lähtöjärjestelmän ja ratatuomaripisteiden valoista, jotka helpottavat teknisesti kilpailujen läpivientiä.
Odotettavissa on huikea rallicross-kausi 2023, jossa näkemistä ja kokemista riittää jälleen aivan varmasti kaikille. Nähdään kisoissa, sillä tämähän on totutusti #parastapaikanpäällä!
Rallicross ja Crosskart SM -sarjan osakilpailut 2023:
1. Osakilpailu 13.-14.5.2023 Ahvenisto (AKK Sports)
2. Osakilpailu 10.-11.6.2023 Oulu (Lakeuden UA)
3. Osakilpailu 29-30.7.2023 Kouvola (Kouvolan Seudun AU)
4. Osakilpailu 19.-20.8.2023 Nokia (Noormarkun MK/UA)
5. Osakilpailu 9.-10.9.2023 Joensuu (Joensuun UA)
Lisätietoja:
Mika Heinonen
Promoottori
045 77305 990
mika.heinonen@autourheilu.fi
Juho Ketonen
Lajipäällikkö
050 566 5577
juho.ketonen@autourheilu.fi
Kuva: Toni Ollikainen/AKK