Uutiset
Autourheilevat opiskelijat - yhteishaku urheiluoppilaitoksiin on nyt käynnissä
21.2.2025
Suomen karsinnat ajetaan 5-8.3.2025 Nordic Esports Championship - Pohjoismaiden Mestaruus -kilpailuihin
20.2.2025
Flying Finn Tour 2025 - haku järjestäjäksi auki helmikuun ajan
20.2.2025
Pienoisautoilun SM-luokkien sarjasäännöt julkaistu LSOR-, LS5-, M2-10- ja M4-10-luokkien osalta
19.2.2025
Rataleimatutkinto 2025 - ilmoittaudu 20.3. mennessä
19.2.2025
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 18.2.2025
17.2.2025
Kartingin kilpailunjärjestäjien koulutuspäivä 8.3.2025 - ilmoittaudu
14.2.2025
Kartingin 2025 tuomariston puheenjohtajien koulutus 9.3.2025 - ilmoittaudu
14.2.2025
Endurance Cup 2025 sarjasäännöt julki ja sarjailmoittautuminen avattu
13.2.2025
AKK:n Historic Lajiryhmä tiedottaa 1/25
13.2.2025
Rallisprintin SM-sarja uudistuu kaudelle 2024 - Jatkossa lajissa ajetaan kaksi eri SM-sarjaa - myös sarjojen runkokalenterit on julkaistu
13.4.2023
AKK-Motorsport ry:n Rallisprintin Lajiryhmä, joka aloitti nykyisessä kokoonpanossa työnstä vuoden alusta, on työstänyt tiiviisti lajin tulevaisuutta kevään aikana. Tukea työlle haettiin myös maaliskuun alussa Jyväskylässä pidetystä Lajifoorumista, johon osallistui lajin harrastajia keskustelemaan lajista ja sen arvosarjojen tulevaisuudesta.
Keskusteluissa on nostettu vahvasti esille Rallisprintin SM-sarjan rakenne, joka on vakiintunut jo useamman vuoden aikana kolmella eri pinnalla ajettavaksi kokonaisuudeksi.
Asiassa on kuitenkin nostettu esille keskusteluun kuitenkin se, että lumalla ja soralla kilpaileminen eroaa monilta osin merkittävästi asfaltilla kilpailemisesta. Merkittävin ero syntyy toki ominaisuuksista, joita nämä eri alustoilla ajettavat kilpailut vaativat autoilta ja renkailta. Asiasta keskusteltiin aktiivisesti maaliksuun alun lajifoorumissa, jossa harrastajista selkeä enemmistö kannatti SM-sarjan jakamista kahteen eri sarjaan. Lajiryhmä on keskustellut asiasta ennen kaikkea tuon foorumin pohjalta, ja päätti esittää AKK:n hallitukselle, että tulevaisuudessa Rallisprintissä kilpaillaan kaksi eri SM-sarjaa, toinen lumella ja soralla ja toinen pelkästään asfaltilla. Näin ollen kaudella 2024 lajissa jaetaan kahdet suomenmestaruudet.
Rallisprintin SM-sarjassa kilpaillaan kaudella 2024 viisi osakilpailua, joista kaksi talvella lumella ja kolme lähtökohtaisesti syyskaudella soralla. Asfalttisprintin SM-sarjassa puolestaan kilpaillaan viisi osakilpailua kesällä, puhtaasti asfalttipinnalla. Kaksi eri SM-sarjaa avaa myös mahdollisuuden kilpailukonseptin kehittämiselle tulevaisuuteen, ja sen osalta lajiryhmä toivookin nyt aktiivista ja rohkeaa keskustelua siitä, minkätyyppisiä kilpailutapahtumia sarjassa toivottaisiin tulevaisuudessa nähdä.
Rallisprintin SM-sarjojen runkokalenterit kaudelle 2024 on seuraavat:
Rallisprint SM (lumi ja sora):
10.-11.2.
24.-25.2.
17.-18.8.
16.-17.9.
12.-13.10.
Asfalttisprint SM (asfaltti):
27.-28.4.
18.-19.5.
15.-16.6.
6.-7.7.
26.-27.7.
Runkopäivämääriksi on annettu nimenomaan viikonloput, eli osakilpailuja järjestävät seurat voivat hakea kilpailua joko lauantaille tai sunnuntaille. Myös kaksipäiväiset kilpailutapahtumat ovat mahdollisia.
Lisätietoja Rallisprintin SM-sarjasta ja sen tulevaisuudesta antavat lajipäällikkö Henrik Frank sekä Rallisprintin Lajiryhmän jäsenet.