Uutiset
Autourheilevat opiskelijat - yhteishaku urheiluoppilaitoksiin on nyt käynnissä
21.2.2025
Flying Finn Tour 2025 - haku järjestäjäksi auki helmikuun ajan
20.2.2025
Suomen karsinnat ajetaan 5-8.3.2025 Nordic Esports Championship - Pohjoismaiden Mestaruus -kilpailuihin
20.2.2025
Pienoisautoilun SM-luokkien sarjasäännöt julkaistu LSOR-, LS5-, M2-10- ja M4-10-luokkien osalta
19.2.2025
Rataleimatutkinto 2025 - ilmoittaudu 20.3. mennessä
19.2.2025
KITI-järjestelmässä huoltokatkos tiistaina 18.2.2025
17.2.2025
Kartingin 2025 tuomariston puheenjohtajien koulutus 9.3.2025 - ilmoittaudu
14.2.2025
Kartingin kilpailunjärjestäjien koulutuspäivä 8.3.2025 - ilmoittaudu
14.2.2025
Endurance Cup 2025 sarjasäännöt julki ja sarjailmoittautuminen avattu
13.2.2025
AKK:n Historic Lajiryhmä tiedottaa 1/25
13.2.2025
SUEK noudattaa viranomaisohjeita dopingvalvonnassa
20.3.2020
Suomen urheilun eettinen keskus SUEK ottaa huomioon koronaviruksen luomat poikkeukselliset olosuhteet ja suhtautuu tilanteeseen asian vaatimalla vakavuudella. Antidopingkoulutuksia toteutetaan etäyhteydellä ja verkkokoulutusta suositellaan. Kilpailutoiminnan keskeydyttyä suuria testitapahtumia ei ole. Kilpailun ulkopuolisia testejä voidaan toteuttaa viranomaisten ohjeistuksia noudattaen.
- Olemme tietoisia COVID-19-viruksen vaikutuksista yhteiskuntaan, urheiluun ja laajempaan urheiluyhteisöön sekä täällä Suomessa että maailmanlaajuisesti. Vaikka testimäärä hetkellisesti vähenisi, on hyvä muistaa, että dopingvalvonta on kestävyyslaji. Testaus on vain yksi osa valvontaa. Käytössä on myös muita keinoja, kuten tutkinnalliset menetelmät sekä vuosia kestävä huippu-urheilijoiden yksilöllinen pitkäaikaisseuranta, SUEKin testauspäällikkö Katja Huotarisanoo.
Testaustoimintaan on tehty tiettyjä muutoksia testaukseen osallistuvien terveyden turvaamiseksi. Dopingtestihenkilöstö käyttää suojavarusteita ja pitää tarvittavan suojaetäisyyden urheilijaan.
Muilta osin valvonnassa noudatetaan normaaleja käytäntöjä ja testauspooliurheilijoiden tulee toimittaa normaalisti olinpaikkatietonsa ADAMS -järjestelmään.
- Urheilijat voivat olla normaalisti yhteydessä SUEKiin, mikäli heillä on mitä tahansa kysyttävää dopingvalvonnasta. Kaikkien, niin urheilijoiden kuin testihenkilöstön terveys on tärkeintä, Huotari jatkaa.
SUEK seuraa tilannetta ja päivittää tarvittaessa toimintaansa viranomaisten ja Maailman antidopingtoimisto WADAn ohjeistuksen mukaisesti.
Lisätietoja:
Susanna Sokka
SUEK – viestintäpäällikkö
puh. 040 740 7477