Uutiset
Sääntökirjan ulkoasu uudistuu - crosskart julkaistu
12.3.2025
AKK:n ehdollepanotoimikunta kokoontui ensimmäiseen tapaamiseen 10.3.2025
12.3.2025
Ura-autoilun lajiryhmän kuulumisia 2/25
11.3.2025
Oikaisu YLE:n Rallin SM: Savonlinna -ohjelmassa 9.3. esitettyyn virheelliseen tietoon
10.3.2025
Runkokalenteri 2026 julkaistu
7.3.2025
Pienoisautoilun lajiryhmän kuulumisia 2/25
7.3.2025
Sääntökirjoja vielä tilattavissa
7.3.2025
Rallicross lajipäivä 23.3.2025 Nokialla, ilmoittaudu 19.3. mennessä!
7.3.2025
Savonlinnan Ralli SM -osakilpailu tuo huipputason kilpailua ja nuoria tähtiä estradille - ralli katsottavissa FlyingFinn.TV:ssä
6.3.2025
AKK ja Moottoriliitto yhdessä edistämässä turvallista urheiluharrastamista
4.3.2025
Verottaja tarkentanut ohjettaan tulorekisteriin ilmoitettavista palkinnoista
29.3.2019
Verottaja on tarkentanut ohjeistustaan koskien tulorekisteriin ilmoitettavia palkintoja.
Kilpailupalkinnot ilmoitetaan tulorekisteriin silloin, kun ne ovat veronalaista tuloa ja saadulla palkinnolla on rahallinen arvo. Vain symboliset, vaihtoarvoltaan merkityksettömät esineet, esimerkiksi pokaalit, mitalit, viirit, karkkipussit ja kahvipaketit tai mainostarkoituksessa annetut vähäiset esinepalkinnot, kuten lippikset, voivat jäädä ilmoittamisen ulkopuolelle. Veronalaisten kilpailupalkintojen ilmoittaminen koskee kilpailuja, joissa erillinen kilpailun järjestäjä antaa palkinnon voittajalle. Näin ollen ystävien keskinäisissä kilpailuissa annettavia palkintoja ei tarvitse ilmoittaa.
Tavarana saatujen veronalaisten kilpailupalkintojen arvo arvioidaan niiden käyvän arvon mukaan. Palkinnon arvo on se summa, joka tavarasta saataisiin, jos se myytäisiin välittömästi. Lisäksi on huomioitava, että tulorekisteriin ilmoitettavilla suorituksilla ei ole euromääräistä alarajaa.
Tästä pääset verottajan ohjeistukseen
Tarkemmat ohjeet löytyvät osoitteesta vero.fi/tulorekisteri. Konsultaatio ja tulkintatapauksissa pyydämme kääntymään suoraan verottajan puoleen.
AKK-Motorsport