Uutiset
Rata-ajon V1600-luokkaan arvotaan Legends, V8 Thunder ja GT Open testit sekä Flying Finn Academy valmennuspäivä
9.5.2025
Flying Finn Tour 2025 käynnissä – viikonloppuna tapahtuu Huittisissa, Kotkassa ja Ulvilassa
8.5.2025
Ralli SM-sarjan kalenteri kaudelle 2026 – Seitsemän osakilpailua, mukana uusia osakilpailuja ja paluun tekeviä järjestäjiä!
6.5.2025
FIA HTP-passien toimituksessa viivettä - kilpaileminen kuitenkin mahdollista kesän 2025 kilpailuissa
6.5.2025
FRC-sarjailmoittautumista jatkettu 12.5. asti - lisämääräys no 1 julkistettu
6.5.2025
Aatola podiumille Barberin osakilpailussa – teki suomalaista moottoriurheiluhistoriaa
5.5.2025
FIA käynnistää Esports Cup -kilpailun, jonka tarkoituksena on löytää seuraava naispuolinen moottoriurheilutähti
28.4.2025
Päivitys: Karting SM lisämääräys no 2 päivitetty 28.4.2025
28.4.2025
Tapahtumissa käytettäviä telttoja koskeva ohje uusittu – tule kuulolle webinaariin!
28.4.2025
Karting SM lisämääräys no 2 sekä Mini60 tekniikkasäännön päivitys
26.4.2025
Virtuaalinen autourheilu on uusi SM-tason lajitulokas
19.4.2016
Virtuaalinen autourheilu eli eMotorsports on uusin SM-tason autourheilun lajitulokas. Kyse on tietokoneilla tapahtuvasta verkossa järjestettävästä online-kilpapelaamisesta ja osallistuminen on mahdollista jokaiselle ratin taakse haluavalle.
eSports-lajit ovat yksi maailmalla nopeimmin kasvavista urheilumuodoista, jonka tähdet tienaavat huimia palkkioita. Kuitenkin itse lajit ja harrastaminen ovat todella edullisia.
Virtuaalisen autourheilun SM-sarjan järjestäjä on International eMotorsports Accosiation (IeMA) ja sarjan promoottorina toimii Circuit eMotorsports, joka on tuttu myös samannimisestä, Sub-kanavalla pyörivästä TV-sarjasta.
Virtuaalisen autourheilu on paitsi edullista, myös palkitsevaa. AKK-Motorsport ry:n valvonnassa SM-kausi 2016 sisältää 7 osakilpailua ja mestaruuden nimiinsä vienyt kuittaa komean 5000€ palkintopotin. Pelkästä penkkiurheilusta ei ole enää kysymys, sillä taso tulee olemaan taatusti korkea ja kilpailu kovaa. Kotikuskien lisäksi sarjaan osallistuu kuljettajia muista autourheiluluokista ja virtuaalipelisarjoista.
Pujottelun maailmanmestari ja Circuit eMotorsports -TV sarjan isäntä, Kalle Palander, on yksi lajiin hurahtaneista:
"On muuten sairaan hauskaa ja kun oon niin h-vetin kilpailuhenkinen ni tää on hyvä korvike puikkahomman jälkeen! Mulla ei vielä taidot riitä vielä SM -sarjaan, mut skabaaminen kavereiden kanssa tässä lajissa onnistuu hyvin."
Ex-Formula 1 -kuljettaja ja eMotorsports Sports Director, Mika Salo, on niin ikään innoissaan autourheilun uudesta virtuaalisesta aluevaltauksesta:
"Ehdottomasti hieno homma että saadaan tämä homma SM-tasolle ja uusia kuskeja mukaan moottoriurheiluun!"
Osallistuminen lajiin ja virtuaalisen autourheilun SM-sarjaan onnistuu alla olevien linkkien kautta. Ei muuta kuin virtuaalilappua lattiaan – tervetuloa mukaan!
www.circuit.fi/emotorsport-news
www.iema.mugi.fi/
www.autourheilu.fi/lajit/emotorsport/
Lisätiedot:
Valtteri Leitola
0400 871571
valtteri@circuit.fi
Circuit eMotorsports